​Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski – etap II

W dniu 28.11.2016 r. pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Archidiecezją Poznańską nastąpiło podpisanie umowy o dofinansowanie Projektu pn. „Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski – etap II” (http://poiis.mkidn.gov.pl/wiadomosci/podpisanie-umowy-o-dofinansowanie-archidiecezja-poznanska ).

Projekt jest współfinansowany przez Unię europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

W ramach zadania wsparcie uzyskało dziesięć zabytkowych kościołów drewnianych Archidiecezji Poznańskiej.
Projekt współfinansowany przez Unię europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Głównym celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego dziesięciu drewnianych zabytkowych kościołów oraz ich zabytkowego wyposażenia poprzez przeprowadzenie prac renowacyjno-konserwatorskich. Projektem zostały objęte następujące kościoły

1. Kościół pw. Św. Katarzyny w Bagrowie
  2. Kościół pw. Św. Krzyża w Buku (prace remontowo-konserwatorskie kościoła oraz konserwatorskie wnętrza)
  3. Kościół pw. Św. Katarzyny i Niepokalanego Serca Maryi w Łękach Wielkich
  4. Kościół pw. Św. Wawrzyńca w Łomnicy
  5. Kościół pw. Św. Wawrzyńca w Mącznikach
  6. Kościół pw. Św. Krzyża w Obornikach
  7. Kościół pw. Św. Mikołaja w Słopanowie
  8. Kościół pw. Św. Klemensa w Zakrzewie
  9. Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Domachowie (dodatkowo Scanning 3D)
  10. Kościół pw. św. Michała Archanioła w Jezierzycach Kościelnych

Po realizacji projektu obiekty staną się częścią Szlaku Turystycznego Kościołów Drewnianych Wielkopolski. W ramach oferty kulturalnej, realizowany będzie odrębny program edukacyjno-kulturalny zatytułowany „Opowieści Korników’, w ramach którego organizowane będą m.in.: cykliczne koncerty, warsztaty muzyczne i literackie oraz wystawy tematyczne.

Całkowita wartość projektu: 12.236.149,91 pln
Dofinansowanie: 10.334.619,18 pln